למידע נוסף ומאמרים:
_____________________
 
ילדים שתופסים  - התמודדות עם קשיים באמצעות אבחונים דידקטיים ופסיכו דידקטיים | "מכון הישג"
המודעות לקשיי הקשב והריכוז רווחת הרבה יותר מאשר בעבר. אפשר לומר שהנושא המחקרי הוא נושא צעיר ומתפתח ועדיין עומדת בפנינו עבודה מרובה על מנת להקל, לעזור, לשלב ולהפוך את האנשים והילדים הללו לחלק טבעי לחלוטין מהסביבה עם זה מבחינת המוסד החינוכי ואן זה מבחינה הקהילה והחברה.
 
כדי להגיע מטרה הזאת עלינו להתקדם לשלב הבא מבחינת המודעות, להבין שהילדים הללו אינם שונים מילדים אחרים אלא בעלי צורה אחרת של חשיבה ותפיסת עולם, ממש כפי שקורה לכולנו במהלך עיצוב אישיותנו. הילדים הללו נחשבים למפותחים מאוד מבחינה שכלית אבל עומס החשיבה וניתוח המידע אינו מתאים לשלב ההתפתחותי שלהם, על כן הקושי הרב בהתמודדות.
 
כולנו יודעים שכולנו שונים - יש ילד עם שיער בלונדיני, ילד שחזק באנגלית ויש ילד הלוקה בקשיי קשב וריכוז כפי שציינו מעלה, ילד בעל קשיי קשב וריכוז הוא ילד בעל טבע מיוחד, בעל תכונות אופי בולטות במיוחד. בכל מקרה של קושי בהבנה בכל מקרה של הפרעה, רחש או הפרעה אשר תהא בלתי מורגשת לכל ילד אחד, ילדים בעל קשיי קשב וריכוז יחושו בהם מייד. האופי המיוחד הזה הוא שבה לידי ביטוי כיתרון של חושים מחודדים וכושר אבחנה חד, אך יחד עם זאת בא בעוכריהם של אותם ילדים על ידי הקושי לתעל את אותם האנרגיות ולשלוט עליהם. אנחנו כאנשי מקצוע, אנשי חינוך והורים אמורים לתפקד כמתווכים בינם לבין הסביבה ולפעול ליצירת השילוב הנכון וההקלה על הילדים הללו על ידי עבודה הדרגתית.
  
הילד אובחן כבעל קשיי קשב וריכוז- מה עכשיו?
הקלות אוטומטיות במבחנים, כיתות קטנות ודיבור שקט הם לא הפתרונות. למרות שפעולות אלה עשויות להקל באופן משמעות על הילד כעת, הטיפוח והשילוב שלו בחברה בעתיד נדחק הצידה וניתנת לו הרגשה של חריגות על אף ההשתפרות הפתאומית בלימודים והקלות היחסית בעת למידה עם ילדים הדומים לו. חשיבות הבנת ההתנהגות והיכולת לחיות איתה גם בתנאים "מעורבים", הכוללים ילדים "רגילים", מתן הכלים הנכונים להשתלבות הן לתלמיד והן למורה היא הדרך הנכונה להטמעת ילדי הזיגזג כפי שכתב בספרו איש הפילוסופיה דוד גרוסמן "ילדי הזיגזג".
 
אבחון דידקטי – עזרה ראשונה תהליכית
אבחון דידקטי להתמודדות עם קשיים הוא האבחון הבסיסי ביותר לאחר שהילד אובחן או נחשד כבעל לקות קשב וריכוז האבחון מתבצע על ידי מאבחן דידקטי מוסמך או פסיכולוג חינוכי  ומיועד לאבחן את היכולות הבסיסיות של הילד" זיהוי צורות, פתרון בעיות כמותיות, אבחונים שמיעתיים, יכולתו מתמטיות, אבחון תחת עמידה בזמנים ועוד. לאחר אבחון זה תגובש חוות דעת אשר תעמוד על הקשיים והיכולות השונות של הילד, אופן השתלבותו חברה יכולות הבנת הנקרא והנשמע, הזמן הנדרש לילד למטרת פתרון קשיים ובעיות ובאלו דרכים הוא מתמודד איתם.
 
חוות הדעת של איש המקצוע תיתן המלצות להורים ולצוות החינוכי בקשר להמשך הפעולה וההקלות השונות שיש לתת לילד/בן הנוער/הסטודנט בעקבות האבחון. ישנם מכללות רבות כמו http://www.leader-college.co.il/ שעוזרות לסטודנטים עם בעיות קש"ב וריכוז שמקבלים הקלות בעקבות האבחון.
 
אבחון פסיכו דידקטי- תהליך שילוב והעצמה
בשונה מהאבחון הדידקטי [העובד בעיקר על פתרון בעיות מיידיות, פתרון וסיוע בתחום הלימודי . האבחון הפסיכו דידקטי, הינו אבחון מקיף יותר העובד בעיקר על קשיים מנטאליים, נפשיים וחברתיים.
 
האבחון הפסיכו דידקטי, היו תהליך של ממש וכולל שלושה שלבים: שיחה מקדימה הנמשכת כשעה וחצי ומטרתה לגלות את קשיי ההתמודדות של הילד בבית הספר, אופן התפקוד בתוך התא המשפחתי, מצבו ההתפתחותי של הנבדק מבחינה נפשית וחינוכית.
 
בשלב השני יעבור הילד מבחנים הבודקים את יכולותיו בתחומים השונים ויכולות התמודדותו עם מצבים הכוללים מבחני אינטליגנציה, מבחני ידע, הבנת הנשמע, הבנת הנקרא יכולת ניתוח מצבים והסקת מסקנות ועוד.
 
בשלב השלישי יגובשו המלצות ודרכים לתמיכה וסיוע בתחום החברתי וההתמודדות החברתית של הילד, תתבצע שיחת סיכום אשר תבהיר את מצבו של הילד וסיכום הבדיקות ויוחלט האם על הילד להגיע לסדרת מפגשים או הנחיות אשר ינתנו להורים ולצוות החינוכי.
 
מהו אורכו של האבחון הפסיכו דידקטי? האבחון הפסיכו דידקטי, אורך בין 4 ל 6 שעות וכאמור מספר הפגישות יקבעו על פי השיחה הראשונות וממליץ על המשך טיפול כאשר קיים צורך בסיוע הדרגתי ועזרה בפתרון המצוקות והקשיים של הילד מעבר למסגרת החינוכית.
 
אבחון דידקטי- אבחון המסייע לילד בעל קשיי למידה הכוללים קשיי הבנת הנקרא, כתיבה, הבעה בכתב, חשבון וכיוצא באלה. האבחון מאפשר בנייה של תכנית לימודית שתקל על הילד להשתלב בסביבה הלימודית מבחינת הבנה והיכולת להדביק את הפערים בתחום החומר הנלמד.
 
אבחון פסיכו דידקטי- מיועד למי שדווח כפעיל מבחינה לימודית ובעל מסוגלות הבנה גבוהה אך בעל בעיות חינוכיות וחברתיות. קושי בישיבה במהלך השיעור, הפרעה , תחומים שהם בעיקר קשיים מנטאליים והתנהגותיים.
 
לעיתים יידרשו שני האבחונים הללו במקרים בהם הקשיים הם לימודיים והתנהגותיים גם יחד.

                                        לילך אילון    |   חיפה - כפר ורדים   |   054-6245505   |   lilaceylon@gmail.com  |   כל הזכויות שמורות  © 

                            עיצוב אתר : סטודיו דובלין  studiodooblin@gmail.com   

לייבסיטי - בניית אתרים