למידע נוסף ומאמרים:
_____________________

הסתגלות לבית הספר
במשך תקופת הילדות, ילדים עוברים ממסגרת חינוכית אחת לשנייה. מסגרות שונות אלו דורשות מהם הסתגלות לסביבות חדשות או משתנות. כל אחד מהמעברים הללו מחייב את הילד להתמודד עם דרישות חדשות, רבות ומגוונות, כגון: התאמה לציפיות שונות של המורים ובית-הספר, דרישות אקדמיות, עצמאות ועוד.
ההסתגלות לבית-הספר היסודי היא החוליה הראשונה בשרשרת. הסתגלות לא מוצלחת בשלב הראשוני משפיעה על יכולות הלמידה והדימוי העצמי של הילד וממשיכה להשפיע גם על חייו כבוגר. להסתגלות זו השלכות על תיפקודו של הילד בכלל ועל המשך תיפקודו במערכת החינוך בפרט, כמו גם על מעברים נוספים בהמשך חייו.

בעבודה עם ילדים, בקליניקה שלי בחיפה ובכפר ורדים , אני עוזרת להם להסתגל טוב יותר למערכת, לאתר את מקורות הקושי ולמצוא את הנתיב האישי להסתגלות. בסדרה של מפגשים שבועיים אנו עובדים על: 
 

את הסתגלות הילד בבית-הספר ניתן לחלק לשלושה תחומים מרכזיים :

  • ארגון: ארגון הסביבה, הזמן והשליטה העצמית.
  • קוגניציה: פיתוח כשרי למידה, יכולת ריכוז, חשיבה, זיכרון וניתוח.
  • חברה: יצירת קשרים חברתיים, הסתגלות למערכת וקבלת מרות ומשמעת, הפנמת חוקי ההתנהגות של הכיתה ובית-הספר, השתלבות בקבוצת הילדים בעשייה לימודית ובמשחק.
קושי באחד מהתחומים הללו עלול לבוא לידי ביטוי גם בתחום הרגשי ולהתבטא בדרכים הבאות: פחד מכישלון, חרדה, סף תסכול נמוך, התפרצויות זעם, חוסר ביטחון עצמי ו/או דימוי עצמי שלילי. קשיי הסתגלות לבית- הספר באים לידי ביטוי בחוסר רצון ללכת לכיתה ובהיעדרויות, בבעיות התנהגות, בקשיי למידה ובקשיי הסתגלות לכללים החדשים הנהוגים בבית-הספר.
  

לקשיי תיפקוד ולמידה יש סיבה שמשתנה מילד לילד וקשורה לבשלות המוטורית, הרגשית והקוגניטיבית שלו:

את הסיבות השונות לקושי אנו מאתרים באמצעות אבחון: אנו מחפשים את הנקודות בהן הילד מתקשה לתפקד וכיצד קושי זה משפיע על ההסתגלות שלו למסגרת. לאחר מכן נוכל ליצור לו תכנית טיפולית המתאימה לצרכיו. במקביל לעבודה עם הילד בקליניקה ניתנים להורים הדרכה ויעוץ לעבודה ותרגול בבית. 
"לומדים בתנועה" תכנית לבית הספר היסודי באישור משרד החינוך

                                        לילך אילון    |   חיפה - כפר ורדים   |   054-6245505   |   lilaceylon@gmail.com  |   כל הזכויות שמורות  © 

                            עיצוב אתר : סטודיו דובלין  studiodooblin@gmail.com   

לייבסיטי - בניית אתרים