למידע נוסף ומאמרים:
_____________________
 
למה קשה לי לקרוא? | לילך אילון
לתיקון ליקויים בתפקוד העיניים יש חשיבות והשפעה גדולה על יכולת רכישת הקריאה. לצערי, נושא זה פעמים רבות "מתפספס" עקב חוסר מודעות. אין מדובר כאן על לקות בראייה המטופלת על ידי רופא עיניים, אלא  בתפקוד לקוי של השרירים המניעים את גלגל העין.
 
הסיפור של איתי (שם בדוי) בטח יישמע לרבים מכם מוכר. איתי מאוד אוהב סיפורים. "אמא תקראי לי סיפור", היה משפט שגור מאוד בפיו עד שהגיע לכתה א'. אך כחצי שנה לאחר תחילת שנתו הראשונה בבית הספר, הילד השתנה. אמא של איתי הופתעה לגלות, שהילד שכל כך אהב ספרים, מתקשה ומסרב ללמוד לקרוא. איתי התלונן על כאבי ראש, אך בדיקת העיניים לא מצאה קשיי ראייה.
ההתנגדות והתסכול של איתי החריפו והפכו את חווית הלמידה לסיוט לו, למורה ולהורים.
 
בבדיקה פשוטה שעשיתי עם איתי בקליניקה שלי בחיפה גיליתי, שהעיניים שלו פשוט אינן מסוגלות לנוע בתיאום בקו אופקי, בצורה חלקה וללא מאמץ. הוא מתקשה למקד את המבט ולחצות את קו-האמצע של הגוף. תרגול תנועה עצמאית של גלגל העין גרם למתח, לכאב ולכעס.
 
אז מה הסיבה לקושי הזה?
מכיוון שהקריאה היא אופקית, ילד המתקשה להניע את עיניו בתיאום והעין שלו "בורחת" למעלה או למטה, יחווה מצב שבו שורות וקטעי מילים "בורחות" לו. הראייה מקוטעת ואינה רצופה ולכן הקריאה אינה רצופה והבנת הנקרא נפגמת. כאשר אדם עסוק בקריאה ועיניו אינן מצליחות להתמקד נכון ובקלות, המוח ינסה למקד את העין ה"סוררת". מצב כזה גורם לפיצול הריכוז בין שתי מטלות בו-זמנית (קריאה ומיקוד הראייה) ומכאן נוצר מצב בו הילד אמנם קורא, אך אינו מצליח להבין מה
הוא קורא.
 
קריאה דורשת מאיתנו, באמצעות העיניים, לחצות את קו-האמצע של הגוף מצד אחד של הדף אל צידו השני. ברגע שילד לא יכול לחצות את קו-האמצע של הגוף, הוא לא ישלים את קריאת השורה והמידע שיקבל יהיה חלקי ומבלבל. ​​כאשר שרירי העיניים מתעייפים והקריאה גורמת לכאב, אנחנו לא רוצים לקרוא. ברגע שהקריאה גרמה לאיתי מתח וכאב, הוא פשוט נמנע ממנה.
 
לאחר שאיתי קיבל הסבר וגוייס למטרה, התחלנו לאמן את שרירי העיניים. אמא של איתי עבדה איתו יום-יום, במשך דקות ספורות בלבד, על מנת למנוע כאבים ולאפשר לשרירי העין להתחזק. העבודה האינטנסיבית השתלמה, ועד סוף שנת הלימודים איתי השלים את כל הפער.
 
הייחודיות בשיטת אלבאום היא בכך, שהשיטה מטפלת בבעיה עצמה ולא בסימפטום שהיא מייצרת. אנו עוסקים באיתור הגורמים המייצרים סימפטומים של קשיי למידה ומחפשים להם פתרון.
ברוב המערכות הקיימות יתייחסו
לקושי בקריאה כנושא הדורש פתרון בתחום ההוראה המתקנת. טיפול בשיטת אלבאום חוקר ומברר איזה גורם פיזי יוצר קושי בתהליך הקריאה, ואז ינסה להמציא לו פתרון פיזי.

ברגע שהמערכת הגופנית תתפקד היטב, יכולת הקריאה תשתחרר והילד או המבוגר יוכלו לקיים תהליך למידה תקין בתחום הקריאה. לעתים, לאחר הסרת המכשולים המעכבים למידה, יזדקק הילד להוראה מתקנת בקריאה ובכתיבה, אלא שכעת יוכל באמת ללמוד בתנאים אידיאלים.

 
חשוב לציין, כי טיפול על ידי תרגול שרירי העיניים מחייב בדיקת מיקוד ראייה מקדימה אצל רופא עיניים. צור קשר
  

אבחון בשיטת אלבאום | הסתגלות לבית הספר היסודי | לומדים בתנועה | הדרכת הורים | הכנה לכתה א'|
טיפול בהפרעת קשב וריכוז סדנאות והרצאות

                                        לילך אילון    |   חיפה - כפר ורדים   |   054-6245505   |   lilaceylon@gmail.com  |   כל הזכויות שמורות  © 

                            עיצוב אתר : סטודיו דובלין  studiodooblin@gmail.com   

לייבסיטי - בניית אתרים