למידע נוסף ומאמרים:
_____________________
 
שיטת אלבאום

באופן רגיל ונורמאלי ילדים אוהבים ללמוד, להיות פעילים ולהשתתף בפעילות ספורטיבית. כאשר ילד מתקשה מבחינה גופנית, תחושתו הפנימית היא שהוא ילד לא מוכשר ולא יוצלח. הקושי נותר בתודעה הפנימית שלו, והוא סוחב איתו ובתוכו את הקשיים לאורך כל היום, ומיום אחד למשנהו. הוא עלול להימנע מפעילויות מסויימות, ובמובן הרחב יותר הוא עלול שלא לממש את כשרונותיו ואת יכולותיו הייחודיות (ולרוב יש לו כאלה בשפע). מכאן, ככל שהטיפול מתחיל בשלב מוקדם יותר, כך ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר.

לילך אילון - טיפול בהפרעות קשב - חיפה

לפי גישתה של "שיטת אלבאום", רוב הקשיים התיפקודים והרגשיים (ביניהם הפרעת הקשב) נובעים מקשיים בתיפקוד המוטורי ובמערכות הגופניות השונות. לפיכך, בבסיס גישת האבחון והטיפול עומדת התפיסה, שהלמידה באה מתוך הגוף. כאשר מערכת גופנית מסויימת אינה מתפקדת כראוי, היא אינה מאפשרת תיפקוד יעיל ואפקטיבי של תהליכי למידה או תהליכים תיפקודיים אחרים. בהתאם לכך, במהלך הטיפול אנו מביאים את המערכות הגופניות לתיפקוד אופטימליעל מנת שלא יפריעו לתהליכי הלמידה, החשיבה והרגש.

הטיפול ב"שיטת אלבאום" כולל תרגול של קואורדינציה, יציבה, שיווי משקל, מוטוריקה גסה ועדינה, גרפו-מוטוריקה, מערכת ההצלבה והמגע, בידול איברים, ויסות חושי ועוד..

הטיפול פותר בעיות תיפקוד והסתגלות כגון: הפרעות קשב וריכוז, קושי בקריאה וכתיבה, דימוי עצמי וחברתי נמוכים, דימוי גוף נמוך, היפראקטיביות, בעיות קואורדינציה, חוסר גבולות, יציבה לקויה, התפרצויות זעם וכדומה.


הטיפול מסייע בהתמודדות עם קשיים חברתיים, בשיפור יכולת ההתארגנות היום-יומית, ברכישת אסטרטגיות יעילות יותר לתיפקוד במישורי החיים השונים ובהסתגלות שלמה יותר.

בקליניקה שלי בחיפה ובכפר ורדים, אני מתאימה לכל ילד תכנית עבודה יעילה וממוקדת באמצעות אבחון מעמיק של מקורות הקושי.לדוגמא, הסיפור של איתי:

איתי, ילד מקסים בן שש, עלה לא מזמן לכיתה א'. כעבור חודש הוריו נקראו לשיחה עם המחנכת על הקשיים איתם הוא מתמודד בכיתה. מסתבר, שלאיתי קשה לשבת במנוחה יותר ממספר דקות, הוא מגלה סף תסכול נמוך כאשר הוא מתבקש לבצע מטלות כתיבה וקריאה, ובהפסקות הוא מתבודד ונמנע מחברת הילדים.

באבחון שעשיתי לאיתי גיליתי שהוא סובל מרגישות יתר למגע, דבר הגורם לו להצפות ולחוסר ריכוז. כמו כן ראיתי, שיכולות הכתיבה והקריאה שלו נמוכות, עקב תיפקוד לקוי של אצבעות הידיים והעיניים, דבר המסביר את התסכול שהוא חש כל פעם שהוא מתיישב לבצע משימה הקשורה לכתיבה, לקריאה או להעתקה מהלוח.

עבודה ממוקדת על מוקדי הקושי של איתי אפשרה לו מצד אחד לווסת את הרגישות הגדולה לגירוי הסביבתי ולשבת בכיתה מבלי לסבול מהצפה, ומצד שני, העלאת היכולות הקואורדינטיביות אפשרה לו לבצע את המטלות ללא קושי והורידה את סף התסכול. כעבור מספר חודשים איתי הצליח למצוא את מקומו בכיתה ולהתקדם בלימודיו.  

בעבודתי עם ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אני נתקלת תדיר בסיפורים כמו סיפורו של איתי ונוכחת שוב ושוב בעוצמת הריפוי של כלי טיפולי זה.

"כל אדם שמתאמן בלי לוותר, יכול להתגבר על הקשיים
ולפתח את כישוריו ויכולותיו.
 זו אמונתי אשר הפכה את מאבקי האישי ללפיד המאיר את חיי".  

(משה אלבאום)

                                        לילך אילון    |   חיפה - כפר ורדים   |   054-6245505   |   lilaceylon@gmail.com  |   כל הזכויות שמורות  © 

                            עיצוב אתר : סטודיו דובלין  studiodooblin@gmail.com   

לייבסיטי - בניית אתרים