הכנה קצת אחרת לכתה א'

המעבר לכיתה א' הוא אירוע מכונן בחיי הילד שלכם. הוא מרגש ומאתגר כאחד.

למעשה, המעבר מארגז החול אל ספסל הלימודים הוא מעבר בין שתי חוויות למידה השונות זו מזו מהותית: בגן חוויית הלמידה היא חושית-מוטורית, דרך משחק ותנועה בלתי פוסקת. ובבית-הספר תהליך הלמידה הוא עם דגש קוגניטיבי, הכולל עיבוד והפנמה של חומר רב והנעשה בישיבה על כיסא, תוך ריכוז מתמשך לאורך זמן.

אך לא רק חוויית הלמידה משתנה. עם כניסתו לבית-הספר, על הילד להתמודד עם שינויים חברתיים רבים: מציאת מקומו מחדש בחברה, תחרותיות, מערכת חוקים חדשה ונוקשה יותר וכדומה.

רוב הילדים מגיעים לכיתה א' בשלים (פחות או יותר) לתהליך ההסתגלות לבית-הספר, אך במקרים בהם קיים פער בין מוכנות הילד לדרישות המערכת, עלולים להיווצר קשיים הן בתחום הלימודי והן בתחום הרגשי. לכן, לאיתור מוקדי הקושי בגיל הגן יש חשיבות רבה, ובאמצעות איתור המוקדים הללו ניתן להפוך את חוויית ההסתגלות לבית-הספר לחוויה בונה ומעצימה.

תהליך ההסתגלות של הילד למסגרת בית-הספר דורש מיגון רחב של מיומנויות חדשות,תהליך התלוי באופן ישיר בבשלות הגופנית, הקוגניטיבית והרגשית עמה מגיע הילד.


מה אני צריך כדי להפוך מילד לתלמיד? הכנה לכתה א' היא עניין של בשלות: מוטורית, רגשית וקוגנטיבית. המעבר מארגז החול לכתת הלימוד דורש מיומנויות חדשות:

בשלות מוטורית?

שליטה על מערך המוטוריקה של הגוף, הכולל: יציבה נכונה, חציית קו האמצע של הגוף, מוטוריקה עדינה, תנועת עיניים עצמאית תקינה, שיווי משקל, בידול, קשר עין-יד, הבנת ימין ושמאל, קואורדינציה והתארגנות במרחב.

כל אלה קשורים ומשפיעים על יכולת רכישת מיומנויות הקריאה והכתיבה, על יכולת הריכוז והזיכרון, על יכולת ההקשבה והשליפה ועוד.

בשלות רגשית וחברתית:

היכולת לזהות רגשות בזמן אמת, להגיב אליהם ולהתמודד עימם. התמודדות עם תסכול עקב חוסר הצלחה. יכולת התמודדות רגשית עם קשיים, מבלי להיכנס למקומות של הצפה רגשית. ביטחון עצמי. ומבחינה חברתית: יכולת ליצור קשרים חברתיים, יכולת של הילד למצוא את מקומו בקבוצה ולקיים יחסים הדדים עם בני גילו.

בשלות קוגניטיבית:

יכולת לזהות אותיות, מספרים וצורות הנדסיות, מיון והתאמה של צבע גודל וצורה. יכולת שיום איברים, זיכרון וריכוז.

בהכנה לכתה א' אנחנו משחקים ומאמנים את הגוף, מפתחים את יכולת החשיבה ומתרגלים מיומנויות חברתיות כדי שהמעבר יהיה קל ויהפוך את בית הספר למקום שנעים ללמוד בו.

בסדנה יש דגש על:

  • פיתוח יכולות מוטוריות המקלות על למידת קריאה, כתיבה וחשבון
  • שיפור היכולת לדחות סיפוקים והעלאת סף התסכול
  • חיזוק וטיפוח ילדים עם הפרעת קשב וריכוז
  • הורדת היפראקטיביות והעלאת היכולת לשבת בכיתה
  • העלאת הדימוי והביטחון העצמי